Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jedyna taka noc w Polsce

Jedyna taka noc w Polsce

Po raz pierwszy Nadleśnictwo Barlinek włączyło się w ogólnopolską akcję edukacyjną Noc Sów poświęconą tym tajemniczym ptakom. Do współpracy zaprosiliśmy również Szkołę Podstawową nr 4 w Barlinku.

Pomysłodawcą i Koordynatorem Ogólnopolskim 6 już edycji Nocy Sów było Stowarzyszenie Ptaki Polski (http://www.ptakipolskie.pl/).

Noc w Barlinku – niezwykła i tajemnicza. Hipnotyzujące oczy, bezszelestne loty i odgłosy rodem z horroru. Takie właśnie są sowy: tajemnicze i intrygujące. W naszym nadleśnictwie „noc" poprowadził członek Komitetu Ochrony Orłów, a zarazem leśniczy leśnictwa Moczydło, pasjonat ptaków szponiastych i nie tylko, przyrodnik Marcin Kaczmarek.

Działo się sporo – prelekcje, wykłady i wyczekiwane przez uczestników wieczorne wyjście w poszukiwaniu bohaterek nocy. Wspólnie odkrywaliśmy świat sów, poznaliśmy główne gatunki (puszczyk, płomykówka, pójdźka, włochatka, sóweczka, uszatka, puchacz), ich biologię, poznaliśmy metody badań i ochrony sów. Mieliśmy okazję zobaczyć również pióra m.in.: puchacza i puszczyka, poznaliśmy tajemnice cichego lotu sów, dowiedzieliśmy się co to jest wypluwka i jakie szczegóły można uzyskać analizując jej skład. Już nagrania z odgłosami sów powodowały, że włos się jeżył na głowie, ale to dopiero nocny spacer zapierał dech w piersi najmłodszych uczestników.

Mieliśmy ogromne szczęście ponieważ poza intensywnym pohukiwaniem puszczyka mogliśmy go również zobaczyć, gdy przelatywał nad naszymi głowami. Kto ma niedosyt sowiego pohukiwania może posłuchać głosów i przyjrzeć się tym ptakom z bliska tutaj: http://nocsow.pl/.

Dziękujemy uczestnikom za wyjątkowe i magiczne spotkanie z sowami. Wasza obecność i zachowanie godne prawdziwych przyrodników motywują nas do organizowania kolejnej Nocy Sów w Nadleśnictwie Barlinek, tak więc do zobaczenia.

 zdjęcia: Karol Jurczyszyn

Lista aktualności Lista aktualności