Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

1000 drzew na minutę

1000 drzew na minutę

Leśnicy w Polsce sadzą rocznie 500 milionów drzew. To prawie 13 sadzonek na 1 mieszkańca i prawie 1000 drzew na minutę każdego dnia. W naszym Nadleśnictwie posadziliśmy już ich ponad milion w tym roku.

Lesistość Polski systematycznie się zwiększa. Od końca II wojny światowej przybyło w Polsce 2,7 mln ha lasów. Obecnie powierzchnia lasów wynosi 9,1 mln ha, co stawia nasz kraj w europejskiej czołówce.

W bieżącym roku Lasy Państwowe organizują ogólnopolską wiosenną akcję sadzenia pt.: sadzimy 1000 drzew na minutę, polegającą na sadzeniu lasu z udziałem lokalnej społeczności. Nadleśnictwo Barlinek aktywnie włączyło się w tę akcję. W ostatnim czasie zorganizowaliśmy m.in.:

  • Sadzenie lasu na granicy województw: zachodniopomorskiego i lubuskiego w dniu 5 kwietnia br., gdzie Komendanci Wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej z obu województw, reprezentanci Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Gorzowie Wielkopolskim, przedstawicie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, a także leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie posadzili Aleję Lipową oraz grupę 5 dębów bezszypułkowych pochodzących z populacji ponad 300 – letnich dębów rosnących na terenie Nadleśnictwa Barlinek. Po zakończeniu sadzenia z okazji Jubileuszu 100 – lecia Odrodzenia Państwa Polskiego przypadającej w 2018 roku odsłonięto uroczyście kamień upamiętniający to wydarzenie (rocznicę, Jubileusz). Spotkanie odbyło się z inicjatywy Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.
  • Sadzenie lasu ze Szkołą Podstawową nr 1 w Barlinku w dniu 10 kwietnia br.
  • Sadzenie lasu ze Szkołą Podstawową nr 4 w Barlinku w dniu 12 kwietnia br.

Uczniowie posadzili „swój" kawałek lasu. Akcja odbyła się na terenie leśnictwa Barlinek, niedaleko Jeziora Barlineckiego. Przed przystąpieniem do pracy uczniowie poznali zasady prawidłowego sadzenia:

Po krótkim instruktażu uczniowie przystąpili do tzw. odnowienia lasu, czyli powtórnego sadzenia drzewa po jego wcześniejszym wycięciu. W zamian za jedno wycięte drzewo sadzimy 15 nowych drzew. W specjalnie wyoranych rzędach, każdy z uczestników sadził 2 – letnie Dęby bezszypułkowe, które zostały wyhodowane na szkółce leśnej w Moczydle. Dla uczniów była to doskonała lekcja przyrody w terenie, którą zakończyliśmy w dobrych humorach przy ognisku.

 

Już niedługo kolejne spotkania w ramach akcji: sadzimy 1000 drzew na minutę.


Lista aktualności Lista aktualności