Wydawca treści Wydawca treści

Groźny pożar w leśnictwie Krzynka 02.07.2019 | Piotr Smorąg ...
Niebezpieczny pożar w leśnictwie Szable 05.06.2019 | Piotr Smorąg ...

Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Noc Sów – oddajemy głos ptakom.

Noc Sów – oddajemy głos ptakom.

Wyjątkowa Noc po raz trzeci w Barlinku.

W sobotę, 23 marca każdy z uczestników Nocy Sów poczuł dreszczyk emocji organizowanej na terenie naszego Nadleśnictwa, a to wszystko dzięki niezwykłym i tajemniczym sowom – bohaterkom tego wieczoru.

Tradycyjnie już naszym przewodnikiem był członek Komitetu Ochrony Orłów – Marcin Kaczmarek, na co dzień leśniczy leśnictwa Moczydło. Jego pasja, wiedza którą przekazuje przyciąga co roku co raz więcej osób.

Pomysłodawcą i Koordynatorem Ogólnopolskim 8 już edycji Nocy Sów było Stowarzyszenie Ptaki Polski.

Wspólnie odkrywaliśmy świat sów, każdy gatunek zaciekawiał swoim wyglądem, zachowaniem i możliwościami. Poznaliśmy metody badań i ochrony sów. Dowiedzieliśmy się jaką rolę miały w polskich legendach i kulturze. Już wiemy, że to pójdźka jest sową Ateny i stąd jej łacińska nazwa Athene noctua. Słuch to podstawowy zmysł tych zwierząt. Wiemy też, że najlepszy słuch wśród sów ma płomykówka. Mieliśmy okazję porównać pióra bielika i puchacza, dzięki czemu poznaliśmy tajemnice cichego lotu sów, dowiedzieliśmy się co to jest wypluwka i jakie szczegóły można uzyskać analizując jej skład.

Gdy już zrobiło się bardzo ciemno wyszliśmy do lasu, by usłyszeć intensywne pohukiwanie sów, a dokładniej Puszczyka zwyczajnego. Kto ma niedosyt sowiego pohukiwania może posłuchać głosów i przyjrzeć się tym ptakom z bliska tutaj: http://nocsow.pl/.

Dziękujemy uczestnikom i przewodnikowi za wyjątkowe i magiczne spotkanie z sowami. Wasza obecność i zachowanie godne prawdziwych przyrodników motywują nas do organizowania kolejnej Nocy Sów w Nadleśnictwie Barlinek, tak więc do zobaczenia.