Wydawca treści Wydawca treści

Groźny pożar w leśnictwie Krzynka 02.07.2019 | Piotr Smorąg ...
Niebezpieczny pożar w leśnictwie Szable 05.06.2019 | Piotr Smorąg ...

Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Już jest!

Już jest!

Wyczekiwany młody Rybołów jest już z Nami. 25 maja ok. godziny 10:30 wykluło się pierwsze z piskląt barlineckich rybołów.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami pierwszy młody pojawił się w ten weekend, w przeddzień Dnia Matki. W najbliższym czasie pojawią kolejne, o czym niezwłocznie Was poinformujemy.

Przypomnijmy od pierwszych dni kwietnia w Puszczy Barlineckiej rozpoczęto transmisję online z gniazda rybołowa. To działanie jest jednym w wielu realizowanych w ramach projektu LIFE15 NAT PL000819 „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PGL Lasy Państwowe i Komitetu Ochrony Orłów.

Projekt rozpoczął się w 2017 roku i ma na celu powstrzymać spadek liczebności tych ptaków, a także znaleźć sposób na zwiększenie ich liczebności. W Polsce jest jedynie 28 par.

Gniazdo na 35 metrowej sośnie zajmowane jest z sukcesem lęgowym od wielu lat, a to oznacza, że gatunek ten ma w Nadleśnictwie Barlinek idealne warunki bytowe. To nie jedyna para tego gatunku w naszym nadleśnictwie. Cieszymy się, że dzięki wieloletniej pracy leśników mamy takie drzewa, na których z powodzeniem gniazdują te cenne gatunki ptaków. Warto wspomnieć, że to nie jedyny tak rzadki gatunek na terenie zarządzanym przez Lasy Państwowe. Pochwalić się możemy również sokołem wędrownym, dla którego przez wiele lat prowadziliśmy program wsiedlenia do barlineckich lasów i to właśnie tutaj w 2012 po blisko 50 latach odnotowano lęgi sokoła na gnieździe założonym przez tego ptaka na drzewie. Występuje tutaj także nasza największa sowa, a mianowicie puchacz, o którym więcej dowiedzieć się można podczas corocznie organizowanej w Barlinku Nocy Sów. To oznacza, że przy odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu leśników prowadzenie racjonalnej gospodarki leśnej pozwala odnosić sukcesy w ochronie przyrody.

 

A Ty podglądasz gniazdo rybołowa na terenie Nadleśnictwa Barlinka?